
Product Code: M35T
$0.00
On back order
The M35T UHF tapered stainless steel whip is suitable for mounting onto any base assembly with a male 5/16"-26 brass thread such as OB-4.7 or MGB-OB. To tune the M35T UHF whip you will require a SWR meter to tune it to your required 1MHz bandwidth. Install the M35T UHF whip antenna onto your mounting location prior to tuning to ensure true final tune is accomplished. A small amount of threadlocker can be applied onto your mount threads to ensure long-term installation.
| Frequency | 300-400 MHz - UHF |
|---|---|
| Bandwidth | Any 1 MHz within frequency range |
| Gain | 2.1 dBi |
| Maximum Power | 50 Watts |
| Impedance | 50 Ohms - nominal |
| Polarisation | Vertical |
| Construction | Type 17-7PH stainless steel tapered whip and chrome mount ferrule |
| Connector | 5/16"-26 brass female thread |
| Tuning | Field trim to required frequency using a SWR meter |
| Dimensions | Height: 350mm - prior to tune, Mount thread: 5/16"-26TPI fem |
Australian owned & manufactured, high quality RF solutions since 1970
Experienced, knowledgeable in-house sales consultants and technical support
Quality certified and reliable, trusted product support