
Product Code: GID-M430
$175.99
The GID-M430 stainless steel whip elevated feed antenna offers effective performance and good gain all within a lightweight design, suitable for vehicle mounting or fixed position mounting for use in UHF Communications within the 420-440MHz range. This antenna does not come fitted with a dampening spring, this antenna is recommended to be mounted to any bracket with a minimum 10mm hole.
| Frequency | 420-440MHz - UHF |
|---|---|
| Bandwidth | Full frequency range stated - 20MHz |
| Gain | 6.2 dBi - suits mild hilly to flat terrain |
| Maximum Power | 50 Watts |
| Impedance | 50 Ohms |
| Polarisation | Vertical |
| Construction | Type 17-7PH stainless steel whip, brown cap, chrome elevated feed base and 4.5m RG58 cable |
| Connector | UHF male PL259 supplied not fitted |
| Tuning | Factory at 1.5:1 VSWR C/F, 2:1 VSWR on Edges |
| Dimensions | Height: 890mm, Mount hole requirement: min. 10mm |
Australian owned & manufactured, high quality RF solutions since 1970
Experienced, knowledgeable in-house sales consultants and technical support
Quality certified and reliable, trusted product support