
Product Code: ZM312H-DISC
Original price was: $80.48.$25.00Current price is: $25.00.
75 in stock
For metal constructed watercraft a ground dependent fibreglass whip is suitable, using a large flat surface as the ground plane the ZM312H is designed for 27.88MHz marine radio communications while at sea.
| Frequency | 27.88 MHz - Marine / HF CB Radio communication |
|---|---|
| Bandwidth | 27.68 - 27.98 MHz |
| Gain | 2.1 dBi |
| Maximum Power | 25 Watts |
| Impedance | 50 Ohms |
| Polarisation | Vertical |
| Construction | White heatshrunk whip, chrome ferrule, white mounting base and white RG58A/U cable |
| Connector | FME female fitted to cable for ease of installation. FME mal |
| Tuning | Factory at 1.5:1 VSWR |
| Dimensions | Height overall: 660mm, Mount thread: 5/16"-26 brass female i |
SGDB-W-TPM-DISC
Original price was: $208.95.$68.52Current price is: $68.52.
ZM09-4GXWB-DISC
Original price was: $214.33.$128.60Current price is: $128.60.
ZGSM-WX-825-DISC
Original price was: $69.42.$22.43Current price is: $22.43.
ZCG-EEH-L02-DISC
Original price was: $49.24.$19.12Current price is: $19.12.
Australian owned & manufactured, high quality RF solutions since 1970
Experienced, knowledgeable in-house sales consultants and technical support
Quality certified and reliable, trusted product support