
Product Code: CR36-5-W
$94.99
On back order
The CR36-W is designed to improve AM and FM radio reception while travelling compared to the standard antenna. The CR36-W AM/FM whip antenna offers superb performance in a light-weight and flexible construction. Coming standard with 5 metres of coaxial cable and a male radio connector fitted for a simple plug-and-play installation. The CR36-W vehicle AM/FM whip antenna stands at 1.0 metre from the top of whip to the base making it the ideal solution for mounting on your vehicle bull bar, carvan, vessel or fixed location structure for AM/FM radio receive. The CR36-W AMFM Radio receive whip requires a 16mm mount hole for the OB base.
| Frequency | AM Radio: 530-1600 kHz and FM Radio 87.5-108 MHz |
|---|---|
| Gain | Receive Only |
| Maximum Power | Receive Only |
| Polarisation | Vertical |
| Construction | White heatshrunk fibreglass whip, chrome ferrule, OB base and 5m white RG58 |
| Connector | AM/FM Radio male connector fitted to 5m cable |
| Tuning | Factory |
| Dimensions | Height: 1.0m, Cable length: 4.0 metres, Mount hole requireme |
Australian owned & manufactured, high quality RF solutions since 1970
Experienced, knowledgeable in-house sales consultants and technical support
Quality certified and reliable, trusted product support