
Product Code: ZCG-EEH-L01-DISC
Original price was: $97.07.$35.29Current price is: $35.29.
112 in stock
To cover all of the mobile phone and wireless data networks the ZCG-EEH-L01 low profile cellular antenna is your ideal solution, covering 4G LTE, 4G/3G + WiFi/Bluetooth all within a low profile sealed construction with IP67 water-proof rating. The N-type female bulkhead at the base of the ZCG-EEH-L01 4G LTE antenna, doubles as the mounting point with a half-nut supplied to secure your antenna. The ZCG-EEH-L01 low profile LTE antenna is the ideal solution for mobile phone improvement, wireless data or telemetry applications on your vehicle, caravan or at your home/office where a discrete and low profile is required.
| Frequency | 704-960 MHz + 1710-2690 MHz - LTE, 4G, 3G and WiFi |
|---|---|
| Bandwidth | Full frequency ranges stated |
| Gain | 2.1 dBi at 704-960 MHz and 2.75 dBi at 1710-2690 MHz |
| Maximum Power | 5 Watts |
| Impedance | 50 Ohms |
| Polarisation | Vertical - Linear |
| Construction | Black PVC radome, chrome plated connector and locked tooth washer and mounting nut |
| Connector | N-type female as base |
| Tuning | Factory at 2.7:1 VSWR |
| Dimensions | Height: 75.6mm, Diameter: 42mm, Mount hole requirement: 16mm |
SGDB-W-TPM-DISC
Original price was: $208.95.$68.52Current price is: $68.52.
ZM09-4GXWB-DISC
Original price was: $214.33.$128.60Current price is: $128.60.
ZGSM-WX-825-DISC
Original price was: $69.42.$22.43Current price is: $22.43.
ZCG-EEH-L02-DISC
Original price was: $49.24.$19.12Current price is: $19.12.
Australian owned & manufactured, high quality RF solutions since 1970
Experienced, knowledgeable in-house sales consultants and technical support
Quality certified and reliable, trusted product support