
Product Code: NM-7987
$34.99
The NM-7987 is a N-type male crimp connector for RU240-UF ultra flexible, low loss stranded core coaxial cable (SKU: 7876-2) and any other 240-UF series coaxial cable available on the market.
| Frequency | DC to maximum 6 GHz |
|---|---|
| Maximum Power | 500 Watts |
| Impedance | 50 Ohms - nominal |
| Polarisation | Straight - crimp-type |
| Construction | Nickel plated body and crimp sleeve, gold plated centre pin and PTFE insulator |
| Connector | N-type male / N-male |
| Tuning | <1.25:1 @ 0-3 GHz, <1.35:1 @ 3-6 GHz |
| Dimensions | Length: 36mm, Hex: 19, Thread: 5/8"-24UNEF-2B |
Australian owned & manufactured, high quality RF solutions since 1970
Experienced, knowledgeable in-house sales consultants and technical support
Quality certified and reliable, trusted product support