
Product Code: ZFIL-915-928-50-01
$833.99
The ZFIL-915-928 is a compact UHF band-pass filter for use within UHF/ISM/LoRa 915-928 MHz, suitable for sensitive telemetry or ISM applications. The ZFIL-915-928 ISM cavity filter is designed for fixed or mobile mounting utilising the mount holes located in each corner of the outer case. The matt black finish outer case allows for inconspicious installations into roof cavities or on walls removing the risk of light reflections.
| Frequency | 915-928 MHz - UHF, ISM or LoRa compatible |
|---|---|
| Bandwidth | Pass bandwidth: 13 MHz |
| Gain | Insertion Loss: <1.5 dB, Ripple In band: <1 dB |
| Maximum Power | 50 Watts |
| Impedance | 50 Ohms - nominal |
| Construction | Black finished aluminium outer case and external terminations |
| Connector | Input/Output: N-type female |
| Tuning | Factory at 1.2:1 VSWR |
| Dimensions | Width: 88mm, Depth: 60mm, Height: 43mm |
Australian owned & manufactured, high quality RF solutions since 1970
Experienced, knowledgeable in-house sales consultants and technical support
Quality certified and reliable, trusted product support